Order Legii Honorowej dla Wojciecha Kilara2013-08-01

Na mocy dekretu prezydenta Francji François’a Hollande’a Wojciech Kilar został Kawalerem Orderu Legii Honorowej.

W uzasadnieniu tego wyróżnienia czytamy, że przypadło ono w udziale kompozytorowi w uznaniu „wybitnego wkładu w kulturę uniwersalną i zaangażowania na rzecz francusko-polskich stosunków kulturalnych”.

Order Legii Honorowej został ustanowiony przez Napoleona 19 maja 1802. Pierwotnie posiadał cztery klasy: Legionisty, Oficera, Komendanta oraz Wielkiego Oficera.  30 stycznia 1805 roku dodano klasę najwyższą - Wielkigo Orła oraz zmieniono nazwę klasy Komendanta na Komandora, zaś Legionisty na Kawalera. Wśród Polaków odznaczonych Legią Honorową znajdują się m.in. Jan Kiepura, Karol Szymanowski, Maria Skłodowska-Curie, Marek Edelman, Bronisław Geremek, Józef Haller, Franciszek Macharski, Władysław Bartoszewski, Kazimierz Morawski czy Józef Piłsudski.

4. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej z muzyką Wojciecha Kilara2013-07-31

W dniach 1-3 sierpnia w Toruniu odbędzie się po raz czwarty Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej, na której można będzie usłyszeć m.in. muzykę filmową Wojciecha Kilara do produkcji takich jak „Dracula” i „Dziewiąte wrota”.

Ponadto w programie festiwalu znalazły się m.in. przeboje Franka Sinatry w spektaklu „Być jak Frank Sinatra”. Utwory wykonają Brygida Turowska, Jarosław Tomica i Michał Zgiet, a muzykom towarzyszył będzie przy fortepianie Włodzimierz Nahorny.

Drugiego dnia festiwalu jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego oceni uczestników Przeglądu Konkursowego, adresowanego do wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych, a zwłaszcza laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki i uczestników konkursów telewizyjnych.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się tutaj.