Muzyka Wojciecha Kilara w Filharmonii Krakowskiej2013-11-21

21 i 22 listopada Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego wykonają "Krzesanego" Wojciecha Kilara.

Koncert stanowi drugą odsłonę cyklu „Muzyczny atlas” i poświęcony jest w sposób szczególny utworom związanym z szeroko pojętą polskością. W felietonie, poświęconym prezentowanym na obu koncertach utworom Maciej Jabłoński zauważył: „Koncert (…) niechaj nie tylko wywoła w nas ciepłe uczucia, jakie powinniśmy żywić przy okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 roku… Niechaj również obudzi świadomość niezwykle ważnej roli, jaka w życiu zniewolonego przez 123 lata narodu odegrali wielcy twórcy – to im właśnie zawdzięczamy podtrzymywanie ciągłości polskiej kultury i języka, to dzięki nim po ponad stuletnich zaborach dorobek minionych wieków historii naszego państwa nie poszedł w zapomnienie, a po I wojnie światowej Polacy mogli z miejsca zacząć odbudowę swego kraju, którego kultura nie tylko nie ucierpiała, lecz wręcz przeciwnie – doznała jedynego w swoim rodzaju bujnego rozwoju. Świadczą o tym (…) utwory, powstałe przecież w okresie panowania zaborców – Koncert fortepianowy Chopina, Step Noskowskiego i Etiuda Szymanowskiego. Są one przy tym klejnotami polskiego romantyzmu muzycznego, którymi naród bez państwa manifestował swoje dumne trwanie…”

Cały felieton do przeczytania pod tym linkiem.

W programie koncertu znalazły się utwory:
Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (opr. G. Fitelberg)
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Zygmunt Noskowski – Poemat symfoniczny Step op. 66
Wojciech Kilar – Krzesany

Przy fortepianie - Julia Kociuban.

"Bogurodzica" Wojciecha Kilara pod batutą Antoniego Wita2013-11-21

30 listopada i 1 grudnia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbędą się koncerty z muzyką Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Akademicką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Antoni Wit.

W partiach solowych usłyszymy Lucynę Jarząbek, zaś partie chóralne wykonają Połączone Chóry Akademii Muzycznej przygotowane przez Annę Ostrowską i Krzysztofa Dudzika.

W programie koncertu znalazły się utwory:
Karol Szymanowski - Kniaź Patiomkin op. 51
Wojciech Kilar - Bogurodzica
Henryk Mikołaj Górecki - Ad matrem op. 29
Sergiusz Rachmaninow - II Symfonia op. 27