UTWORY NA INSTRUMENTY SOLO

 

Introitus na organy solo (2000)

Czas trwania: 12'
Prawykonanie: 12 I 2000, Warszawa, wyk. Andrzej Chorosiński (org)
Nr kat.: PWM 10148


Utwór został po raz pierwszy wykonany przez Andrzeja Chorosińskiego jako integralna część „Missa pro pace”, dzieła napisanego przez Wojciecha Kilara w 2000 roku w intencji pokoju na nowe tysiąclecie. Powstało ono na zamówienie Filharmonii Narodowej, która wówczas świętowała jubileusz stulecia swego istnienia. Podczas prawykonania zainaugurowano także nowe organy. 
"Introitus" funkcjonuje jako wstęp do „Missa pro pace” oraz jako samodzielny utwór.

Wydawca: PWM
Autor opracowania: Andrzej Chorosiński

Materiał do nabycia w księgarni internetowej PWM


Muzyka filmowa na fortepian (2012)

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazały się właśnie nowe zeszyty z najsłynniejszymi tematami filmowymi Wojciecha Kilara w opracowaniu na fortepian. Znalazły się w nich między innymi temat miłosny z filmu „Dracula” Francisa Forda Coppoli, temat z filmu „Pianista” Romana Polańskiego czy polonez z filmu „Pan Tadeusz”  Andrzeja Wajdy. Autorem opracowań jest Michał Jakub Papara.

Obydwa zbiory można nabyć w księgarni PWM:

Zeszyt 1
Zeszyt 2

Polecamy serdecznie!


Polonez z filmu „Pan Tadeusz” w opracowaniu na fortepian (1998)

Czas trwania: 5'
Nr kat.: PWM 9993
Rok wydania: 2010
Autor opracowania: Wojciech Widłak

Najsłynniejszy od czasów "Pożegnania Ojczyzny" polonez w opracowniu na fortepian stanie się z pewnością gratką dla miłośników polskiego kina. Za muzykę do filmu „Pan Tadeusz” Wojciech Kilar otrzymał Złotą Kaczkę w kategorii Najlepszy autor muzyki do polskiego filmu (2000), Orła – nagrodę Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza muzyka (2000), Platynową Płytę za 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy oraz w 2007 roku Złotą Kaczkę 50-lecia dla sceny Polonez w kategorii Najlepszy taniec.

Nuty "Poloneza" do kupienia w księgarni internetowej PWM - zapraszamy!


Temat [Moving to the Ghetto] z filmu „Pianista” w opracowaniu na fortepian (2002)

Czas trwania: 1'47"
Nr kat.: PWM 10278

Kolejne spotkanie Kilara z Polańskim. „Pianista” to opowieść o Władysławie Szpilmanie - kompozytorze i pianiście. Obraz zdobył „Złotą Palmę" na festiwalu w Cannes (2002) i francuskiego „Cezara” w siedmiu kategoriach (także muzyka). Wzruszający motyw przewodni filmu prezentujemy jako kolejną pozycję serii „Muzyczny Kadr”.

Nuty do nabycia w księgarni PWM


Trzy mazurki na fortepian (2006)

Czas trwania: 11'
Nr kat.: PWM 10459


Po przeszło 50-letniej przerwie, kompozytor powrócił do twórczości fortepianowej.
„Mazurek a-moll” dedykował Władysławie Markiewiczównie, u której uczył się gry na fortepianie w Liceum Muzycznym w Katowicach. Pierwszy w cyklu „Mazurek fis-moll” dedykował Tomaszowi Gluzińskiemu, wybitnemu poecie lwowskiemu, żołnierzowi AK, a także trenerowi narodowej kadry narciarskiej alpejek. Ostatni „Mazurek A-dur” natomiast wybitnemu pianiście, Andrzejowi Jasińskiemu.

W celu kupienia materiałów nutowych zapraszamy do księgarni PWM


Trzy preludia na fortepian (1951)

Czas trwania: 5'
Nr kat.: PWM 9745


Trzy preludia (1951) zostały odnalezione i opracowane przez Kazimierza Morskiego spośród dwunastu, skomponowanych przez Wojciecha Kilara na wzór preludiów Bacha. Zestawione kontrastowo pod względem tempa, tonacji i charakteru stanowią niezwykle efektowny repertuar szkolny i estradowy.

Trzy preludia, I, wyk . Magdalena Prejsnar

Trzy preludia, II, wyk . Magdalena Prejsnar

Trzy preludia, III, wyk . Magdalena Prejsnar

Zapraszamy do zakupu materiałów nutowych do księgarni PWM


Walc z filmu „Ziemia obiecana” w opracowaniu na fortepian (2001)

Nr kat.: PWM 10129

Niezapomniany walc z muzyki do nominowanego do Oscara znakomitego filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pełen rozmachu, inwencji kompozytorskiej wszedł do kanonu polskiej muzyki filmowej. Na fortepian zaadaptował utwór Wojciech Widłak. 

Film jest ekranizacją powieści Władysława Reymonta, laureata nagrody Nobla. Jest to obraz społeczeństwa z rozwijającym się mieście kapitalistycznym, jakim jest w XIX wieku Łódź. Ziemia obiecana jako paralela do biblijnego Kanaan, ma dawać nadzieję na tworzenie ogromnych interesów, zbijania fortun, przyciąga więc ludzi różnych kultur i wyznań. Jednak koszt, jaki trzeba ponieść w imię wielkich interesów okazuje się ogromny.

Nuty do nabycia w księgarni PWM