Utwory Wojciecha Kilara na 22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater2012-04-20

 

Koncert inaugurujący tegoroczną, 22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater będzie w całości poświęcony twórczości i osobie Wojciecha Kilara w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem jego 80. urodzin. Kompozytor od wielu lat jest blisko związany z Jasną Górą, podczas koncertu 1 maja 2012 w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmi oprócz "Bogurodzicy" i "Exodus" także "Angelus" - utwór pisany z myślą właśnie o Jasnej Górze.

Przed koncertem o godz. 16.30 w Muzeum Częstochowskim (w Pawilonie Wystawowym w Parku) otwarty zostanie wernisaż wystawy fotografii Zdzisława Sowińskiego „Wojciech Kilar”. 

Program całego Festwialu dostępny jest na stronie internetowej organizatorów

Wykonawcy koncertu:

Katarzyna Trylnik – sopran, Chór Katedry Wawelskiej „Schola Cantorum Misericordis Christi”, Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata”, Chłopięcy Chór Katedralny „Pueri Cantores Tarnovienses”, „Inovroclaviensis Cantans”

Włodzimierz Siedlik – przygotowanie chórów
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek – dyrygent

Zachęcamy do obejrzenia wypowiedzi maestro Antoniego Wita na temat Wojciecha Kilara, w której dyrygent opowiada także o utworze "Angelus". 

XX Świętokrzyskie Dni Muzyki2012-04-11

W dniach 12-27 kwietnia 2012 w Kielcach odbywać się będą XX Świętokrzyskie Dni Muzyki. Jest to festiwal promujący głównie muzykę polską, jednak - jak zapowiada dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala - nie zabraknie także dzieł i wykonawców z zagranicy. Jubileuszowa edycja festiwalu ma charakter szczególny, w tym roku bowiem po raz pierwszy odbędzie się on w nowej siedzibie Filharmonii.
W programie znajdzie się sześć prawykonań, a ponad 20 utworów będzie miało swą kielecką premierę. Oprócz tego zabrzmi sześć dzieł autorstwa współczesnych kompozytorów polskich powstałych w 2011 roku na specjalne zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej.

Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi m.in. II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara (solo: Beata Bilińska), natomiast podczas całego festiwalu prezentowana będzie wystawa zdjęć kompozytora zatytyłowana: Artysta i jego świat.Wojciech Kilar

Szczegółowe informacje na temat Świętokrzyskich Dni Muzyki dostępne są na stronie internetowej Filharmonii