Prawykonanie "Sonetów do Laury"2012-10-01

1 października w Domu Muzyka Seniora w Kątach odbędzie się prawykonanie „Sonetów do Laury” Wojciecha Kilara. Utwór zabrzmi w wykonaniu Jarosława Bręka (baryton) oraz Ewy Wilczyńskiej (fortepian).

Podczas uroczystości będzie obecny także sam kompozytor. „Sonety” są jego najnowszym utworem, powstały w styczniu tego roku w oparciu o teksty Francesco Petrarki w przekładzie Jalu Kurka. Na całość składają się cztery części, które stanowią integralną całość.
 

50. Bydgoski Festiwal Muzyczny2012-09-28

28 i 29 września 2012 w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach 50. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego odbędą się uroczyste koncerty z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara.

Połączone trzy chóry: Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Chór Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oraz Chór Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego wykonają Victorię oraz Exodus. Ponadto pianistka Beata Bilińska wykona II Koncert fortepianowy, jeden z najnowszych utworów Jubilata, powstały w 2011 roku i przeznaczony na fortepian, orkiestrę smyczkową i perkusję.